Як визначити ІМТ для п

Індекс маси тіла (ІМТ) являє собою простий показник співвідношення ваги до зростання, широко використовуваний для класифікації станів надмірної ваги і ожиріння у груп дорослого населення та окремих осіб. ІМТ дозволяє оцінити ступінь відповідності маси людини та його зростання і тим самим, побічно, оцінити, чи є маса недостатньою, нормальною, надмірною (ожиріння).

ІМТ є найефективнішим способом вимірювання надмірної ваги і ожиріння на рівні популяцій, так як він застосовний до обох статей і до всіх віках дорослих людей. У той же час його необхідно розглядати лише як приблизного орієнтира, так як він може не відповідати однаковою мірою огрядності у різних людей.

За визначенням Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ), "зайва вага" відповідає ІМТ, дорівнює або перевищує 25, а "ожиріння" – ІМТ, дорівнює або перевищує 30. Ці граничні точки лежать в основі проведення оцінки на рівні окремих осіб. Однак на сьогоднішній день є дані про прогресивний зростання ризику розвитку хронічних хвороб в популяціях, починаючи з ІМТ, рівного 21.

Останнім часом окремими авторами індекс ІМТ піддається критиці за те, що не враховує співвідношення жир / м’яза і тип розподілу жиру по тілу. Так, літня людина з невеликою м’язовою масою може бути класифікований як людина з ідеальним вагою, в той час як м’язистий спортсмен може бути класифікований як страждає надмірною вагою або ожирінням. Тим не менш, ІМТ залишається єдино визнаним міжнародним критерієм оцінки зайвої ваги.

Розрахунок індексу маси тіла дорослої людини

Індекс маси тіла розраховується за формулою:

,

де:

m – маса тіла в кілограмах

h – зростання в метрах,

і вимірюється в кг / м2.

Наприклад, зростання 1,65 м, вага 55 кг. Зводимо зростання в метрах в квадрат – 1,65 м 2 = 2,7. Далі ділимо вага 55 кг на 2,7. Виходить ІМТ = 20, що відповідає нормі.

Стандарти маси тіла

Для характеристики стану, пов’язаного з недостатнім або надмірним відкладенням жиру, вчені використовують чотири ключові поняття: «виснаження», «недостатня маса тіла», «надлишкова маса тіла» і «ожиріння».

Під надмірною масою тіла розуміють перевищення встановлених стандартів маси тіла по відношенню до зростання, але при цьому відкладення жиру ще зовні не виражено і чітко не проявляється. Надлишкова маса тіла розглядається як фактор ризику, що веде до розвитку ожиріння.

Ожиріння – це хронічне захворювання, що характеризується ненормально високим збільшенням маси жирової тканини в тілі.

В даний час відповідність між масою та зростом людини та його індексом маси зазвичай приймають таким:

Індекс маси тіла Відповідність між масою людини та її зростанням

15 і менше – гострий дефіцит маси

15-18,5 (іноді 15-20) – недостатня маса тіла

18,5-25 – норма

25-30 – надмірна маса тіла

30-35 – Ожиріння першого ступеня

35-40 – ожиріння другого ступеня

40 і більше – ожиріння третього ступеня

Наведене відповідність може застосовуватися тільки для дорослих (з 16 років).

Розрахунок маси тіла дитини

Наявність недостатньою, надлишкової маси тіла або ожиріння у дітей оцінюють за так званим центільним (процентним) таблиць, що відображає співвідношення маси тіла до росту. Таблиці враховують вік і стать дитини. Наприклад, виходячи з цих таблиць, хлопчик зростом 104 см має важити від 15,8 кг до 17,5 кг, а дівчинка цього ж зростання – від 15,5 кг до 17, 3 кг.

Оскільки ці таблиці досить складні для сприйняття, ними в основному користуються лікарі. А батькам, щоб приблизно оцінити, нормальний чи є у дитини вагу, можуть користуватися такими величинами: у віці 4,5 мес.- 6 міс. відбувається подвоєння маси тіла в порівнянні з масою тіла при народженні, потроєння – досягається до року, тобто до півріччя маса тіла дитини в середньому досягає 8 кг, а до року 10-10,5 кг. Подальші збільшення маси тіла повинні складати близько 2 кг на рік, а в період статевого дозрівання можуть досягати 5-8 кг.

Нижче наводяться нескладні таблиці, за якими також можна визначити відхилення від норми.

Приклад оцінки фізичного розвитку новонародженого хлопчика

Рост-довжина – 50 см, відповідає «середнім» показниками. Маса – 3800 г, відповідає оцінці «вище середнього». Окружність грудей – 37 см, відповідає оцінці «широка». Окружність голови – 36 см, відповідає «середнім» величинам. Відповідність маси довжині тіла дитини – помірний надлишок маси щодо довжини, «вище середнього».

Щоб оцінити достатність харчування у школярів, слід користуватися центильного шкалами індексу Кетлед який найбільш об’єктивно виявляє як недостатність, так і надмірність маси тіла щодо зростання і мало залежить від особливостей статури і конституції дитини.

Фізичний розвиток дівчаток від 0 до 17 років

Фізичний розвиток хлопчиків від 0 до 17 років

В даний час ВООЗ розробляє міжнародне довідковий посібник по росту дітей і підлітків шкільного віку. Перейти на сайт: Джерело

Цікаве відео для вас:


Розшарься!
  •  
  •  
  •  
  •  
  •  
Share →

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *

fourteen + 12 =

Set your Twitter account name in your settings to use the TwitterBar Section.